تزریق ژل بوتاکس

ژل بوتاکس

استفاده از بوتاکس در کنترل تعریق بیش از حد (هیپرهیدروزیس)

در بدن انسان میلیون ها غده عرق وجود دارد که بیشترین تراکم آنها در کف دست ها، کف پاها، نواحی زیر بغل و صورت می باشد. بنابراین شایع ترین محل های ایجاد هیپرهیدروزیس موضعی نواحی زیر بغل، کف دست ها، کف پاها و صورت می باشند.

میلیون ها انسان از تعریق بیش از حد (هیپرهیدروزیس) رنج می برند. این حالت بر زندگی روزمره افراد تاثیر گذاشته و اغلب باعث خجالت و کاهش کیفیت زندگی آنها می شود. میزان شیوع آن تا حدود ۲ تا ۳ درصد ذکر شده است. میزان ابتلا در بین زنان و مردان یکسان است.

هیپرهیدروزیس را می توان به ۲ گروه اولیه و ثانویه تقسیم بندی نمود.
در نوع اولیه هیچ علت طبی زمینه ای یا علت واضحی برای هیپرهیدروزیس یافت نمی شود. در نوع ثانویه علت هیپرهیدروزیس بعضی از مشکلات طبی زمینه ای (مانند پرکاری تیروئید، دیابت) می باشد که با گرفتن شرح حال دقیق و معاینه می توان به علت آن پی برد.

معیارهای تشخیص هیپرهیدروزیس اولیه عبارتند از:

تعریق بیش از حد موضعی حداقل به مدت ۶ ماه بدون علت مشخصی که حداقل ۲ تا از خصوصیات زیر را به همراه داشته باشد:

  • قرینه و یکسان بودن در ۲ طرف بدن
  • اختلال در فعالیت های روزمره
  • سن شروع آن کمتر از ۲۵ سالگی باشد.
  • حداقل یک حمله تعریق بیش از حد در هفته ایجاد شود.
  • تاریخچه فامیلی مثبت باشد.

درمان های مرسوم برای کنترل و درمان هیپرهیدروزیس عبارتند از: استفاده موضعی از املاح کلرید آلومینیوم، روش های جراحی شامل قطع عصب مربوط به غدد عروقی (سمپاتکتومی به روش لاپاروسکوپیک از طریق قفسه سینه) و برداشتن موضعی غدد عرق در ناحیه زیر بغل می باشد.

توکسن بوتولینوم سروتایپ A، آزاد شدن استیل کولین در غدد عرق را مهار می کند و در نتیجه تولید عرق را مهار می کند، توکسین بوتولینوم A با دو نام تجاری Botox (مربوط به کمپانی Allergan آمریکا) و Dysport (مربوط به کمپانی Ipsen انگلستان) وجود دارد که مورد تائید FDA (انجمن دارو و غذای آمریکا) است. یک واحد Botox تقریبا معادل ۳ تا ۴ واحد Dysport می باشد. تزریق در منطقه مورد نظر به صورت شبکه ای به فواصل ۱ تا ۲ سانتی متری انجام می شود. میزان دوز تزریقی درر هر یک از نواحی زیر بغل، کف دست یا کف پا معادل ۵۰ تا ۱۰۰ واحد Botox در هر طرف است. پاسخ درمانی به دوز تزریق شده وابسته است. کاهش تعریق بعد از یک تا ۲ هفته مشاهده می شود و اثر آن ۳ تا ۹ ماه (بطور متوسط ۶ تا ۷ ماه) باقی می ماند. تزریق در ناحیه زیر بغل به صورت زیرجلدی انجام می شود. تزریق در ناحیه کف دست جهت جلوگیری از ضعف عصبی عضلانی به صورت اینترادرمال انجام می شود، این نوع تزریق دردناک است و معمولا نیاز به بلوک عصبی دارد.

FDA در سال ۲۰۰۴ استفاده از بوتاکس را در کنترل تعریق بیش از حد زیر بغل مورد تائید قرار داده است.