انواع سردرد

انواع سردرد و روش های مقابله با آن

بعضی از مردم زمینه ابتلا به میگرن دارند که با عواملی چون تغییر رژیم غذایی و آب و هوا و قرار گرفتن در نور مصنوعی بروز می کند.این درد غیرقابل تحمل از عصب سه قلو، عصب اصلی در صورت شروع می شود و ساعت ها طول می کشد و در صورت درمان نشدن، چندین روز ادامه پیدا می کند.
سردرد انواع متفاوتی دارد و اگر شدید باشد، زندگی بیمار و حتی اطرافیان او را مختل می کند. سردرد اغلب به علت ایجاد تغییر در ترکیب ماده شیمیایی خون بر اثر رها شدن پروتئین از سلول های عصبی به وجود می آید.

در این مطلب به نقل از «Readers Digest» ، به چند نوع سردرد شایع و راه های درمان آن اشاره شده است که امیدواریم مفید واقع شود.

۱. درد در دو طرف سر

علایم: درد روزانه در دو طرف سر به طوری که فشار شدیدی به سر وارد می شود.

علت احتمالی: با کنار گذاشتن مصرف مسکن، سردرد بر می گردد و علایم ناشی از ترک دارو به وجود می آید. مصرف «پاراسیتامول» و «آسپرین» بیش از ۲ بار در هفته یا داروی مخصوص میگرن به نام «تریپ تن» برای بیش از ۱۰ روز در ماه، خطر بروز سردردهای شدید را در فرد افزایش می دهد.

درمان: اگر سردرد غیرقابل تحمل باشد، پزشک داروی ضد افسردگی و ضد صرع تجویز می کند که آستانه تحمل درد را بالا می برد، مصرف این داروها را می توان به مرور زمان کم کرد.

۲. درد همراه با احساس فشار در قسمت بالای جمجمه

این نوع سردرد که احتمالا مربوط به استرس و اضطراب است، شایع است و ۵۰ تا ۷۰ درصد مردم ماهی یک بار دچار این نوع سردرد می شوند.

علایم: درد همراه با احساس فشار در قسمت بالا یا کنار سر

علت احتمالی: استرس و اضطراب

هرچند علت اصلی این نوع سردرد مشخص نیست اما به نظر می رسد دندان قروچه هنگام شب که به سفت شدن عضله فک منجر می شود، در بروز این نوع سردرد تاثیرگذار باشد. حالت نشستن نادرست هنگام تماشای برنامه تلویزیونی که به عضله گردن و شانه فشار وارد می کند و اعصاب سر را تحت فشار می گذارد، ممکن است علت دیگر این نوع سردرد باشد.

درمان: استفاده از محافظ دندان که ازدندان قروچه پیشگیری می کند، قرار گرفتن در هوای تازه و مصرف کوتاه مدت مسکن، انجام یوگا، ماساژ و یک حمام داغ مفید است.

۳. سردرد انفجاری

علایم: احساس زُق زُق کردن و گنگی در قسمت جلوی سر، احساس فشار روی سر، آبریزش و قرمز شدن چشم ها و تب.

علت احتمالی: سینوزیت مسدود یا ملتهب شده پشت چشم، بینی و گونه ها.

سینوس ها بر اثر عفونت باکتری یا ویروسی اغلب در فصل سرما ممکن است متورم شود. مجرای متورم مانع از تخلیه خلط می شود و در صورت عفونی شدن سینوس ها فرد در ناحیه سر و دندان های بالا احساس درد می کند.

درمان: سردرد بر اثر سینوزیت طی چند روز از بین می رود. داروهایی مانند ایبوبروفن یا پاراسیتامول در کاهش التهاب موثر است. در صورت ادامه درد به مدت بیش از ۱۰ تا ۱۴ روز، به پزشک مراجعه شود زیرا ممکن است برای درمان به مصرف آنتی بیوتیک نیاز باشد.

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *